Ana Sayfa
Hakkımızda
Ürünlerimiz
Web Satış
Teknik Yardım
Referanslar
Satış Noktaları
İletişim Bilgileri
Markalar
Basında LOT
Bayi İşlemleri
English Page
 
Teknik Yardım
Duvar Kağıdı Uygulama Esasları

Duvar kağıtlarının tüm özellikleri duvar kağıdı rulosu içinde bulunan etikette bir takım uluslararası işaretlerle belirtilmiştir. Bu işaretlerin anlamlarını sitemizde bulabilirsiniz.

KULLANILACAK YAPI?KAN:

Perfax veya methylen toz yapışkan imalatçı firmanın tarifine uygun olarak temiz bir suda iyice eriyene kadar karıştırılır. Kalın ve ağır kağıtlarda bu karışımın içine %20 oranında sıvı duvar kağıdı yapıştırıcısı ilave edilir.


UYGULAMA

En fazla 1 rulo açarak  kesmeden önce desenleri ve kağıt yüzeyini kontrol ediniz. Tavan ve döşemenin birbirine paralelliğini  kontrol ediniz. Duvar yüksekliğini her bir duvar yüzeyi için en az  üç noktadan ölçünüz ve en büyük değeri yükseklik olarak kabul ediniz. 

Daha sonra duvar yüksekliğinizden yaklaşık 10 cm. fazla olmak kaydı ile ilk boyu kesiniz. İkinci boy kağıdı, ilk kesilen boy ile yan yana getirip  desenlerin birbirine uyumuna dikkat ederek  biraz daha pay verip  kesiniz. İkinci boydan sonraki boyları aynı şekilde bir önceki boy ile desenleri uyacak şekilde kesebilirsiniz.  Uygulamaya ışık alan bir cepheden başmalısınız. Önce terazi veya şakul ile duvarın bir köşesinden yaklaşık 20 cm uzaklıkta kurşun kalemle düşey bir çizgi çiziniz. 

Yapışkan uygulaması duvar kağıt cinslerine göre değiştiğinden aldığınız kağıdın tipine uygun uygulamayı seçiniz. Buna göre yapışkanı aşağıda tarif edildiği şekilde kağıda veya duvara sürünüz. (Bknz. Uygulama Tipleri)

Duvar kağıdının bir kenarını çizdiğiniz çizgiye uygun olarak yapıştırınız. Temiz bir bezle sıvazlayarak duvara tam yapışmasını sağlayınız. Kağıdın arkasında oluşacak muhtemel hava boşluklarını aynı  yöntemle alınız. Bu boy ile yapıştırma işiniz tam bittikten sonra ikinci boyun yapıştırılmasına geçebilirsiniz. İkinci boyu desenlerine dikkat ederek yapıştınız, ek yerlerine biraz daha özen gösteriniz. Hiçbir zaman üst üste binmesine veya hafif de olsa aralık kalmasına izin vermeyiniz. İki boy kağıt tam anlamı ile yan yana gelecek şekilde duvara yapıştırılmış olmalıdır.  2 rulo uygulaması bittikten sonra 1 saat bekleyiniz. Uygulamanızda bir sorun  yoksa  ikinci grup kağıtlara aynı şekilde devam edebilirsiniz.  Bir duvarın kaplaması bittikten sonra alt ve üstteki fazlalıkları bir mastar üzerinden maket bıçağı ile kesiniz.  Temiz suda yıkanmış bir bezle tüm kaplanan duvar yüzeyini siliniz. 

Duvar kağıdı kaplaması yapılan mekan, uygulama süresince ve kuruma döneminde 24 saat boyunca  pencere ve kapısı kapalı tutulmalı,  yüzeylerin olası hava akımlarına maruz kalması engellenmelidir.  Kuruma süresince direk güneş ışığı alması engellenmeli, kaloriferler kapalı tutulmalıdır. Aksi durumda erken kuruma nedeni ile kağıt  birleşimlerinde aralanma olabilir ve düzeltilemez.

Düzgün zemin doğru uygulama yapılması durumunda bile bazı desenlerde ek yerlerinin hafif belli olacağı unutulmamalıdır. Bu da malzemenin doğasından gelmektedir.

UYGULAMA TİPLERİ :

TİP : 1  VİNİL DUVAR KAĞITLARI

Kestiğiniz boyların  arka yüzüne hazırladığınız yapışkanı fırça ile yeterince sürünüz ve yapışkanlı yüzeyleri birbirine gelecek şekilde katlayıp 10-12 dakika  bekleyiniz. Daha sonra uygulayınız.

TİP :2  NONWOVEN VE TEKSİL DUVAR KAĞITLARI  

Hazırladığınız yapışkanı fırça veya rulo ile DUVARA sürünüz. Kesilmiş boyları yanyana yapıştırırken tutkalın kağıdın yüzüne bulaşmasına izin vermeyiniz. Bulaşırsa derhal temiz ıslak bir bezle siliniz ve kuru bir bezle sildiğiniz noktayı kurulayınız.

TİP : 3 HASIR DUVAR KAĞITLARI UYGULAMA TEKNİĞİ

Hasır kağıtlar doğal malzemeden üretildiğinden bir rulonun içinde bile  ton farklılıkları olabileceği gibi aynı batch numarasına sahip rulolar arasında da ton farklılıkları olabilir. Bu, doğal malzemeler için olağan bir durumdur. Ancak uygulama öncesinde En fazla 1 rulo açarak kesmeden önce renk ve ton kontrolü yapılması gerekir. Tavan ve döşemenin birbirine paralelliğini kontrol ediniz. Hasır kağıtlar genellikle 90 cm eninde  550 cm. boyunda rulolar halindedir. Dolayısı ile bir rulodan 275cm’lik iki boy alabilirsiniz. Tavan yüksekliğiniz bundan fazla ise metrajınızı yeniden gözden geçirin.  Renk ve ton kontrolü yapılmış kağıtları isteğinize bağlı olarak  tonları koyu olanları bir tarafa, açık olanları bir diğer tarafa veya bir koyu, bir açık olacak  şekilde sıraya diziniz.  Hazırlanmış sıraya dikkat ederek  hasır duvar kağıtlarının arka yüzünü temiz bir su kullanarak fırça ile iyice ıslatınız. 10-12 dakika beklemeye bırakınız. Kağıdın arkasına tutkal sürmeyiniz. Hasır duvar kağıtlarının derzleri görünür olduğundan duvar genişliğini ortalayıp başlamanızda simetrik görünüm açısından fayda vardır.  Hazırladığınız tutkalı duvara bir boy duvar kağıdından biraz daha  geniş olacak şekilde sürünüz.  Yumuşamış hasır duvar kağıtlarını yapmış olduğunuz sıra ile duvara  yapıştırınız. Kağıdın bir kenarından düşey durumunu terazi ile kontrol ediniz. Temiz bir bezle sıvazlayarak duvara tam yapışmasını sağlayınız. Bu işlemde duvara sürülmüş tutkalın duvar kağıdının görünen yüzüne bulaşmamasına dikkat ediniz. Bulaşırsa nemli temiz bir bezle derhal siliniz.  Bu tarz kağıtların derzleri görünür olması bir özelliktir. 

   
 
  Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz, yayınlanamaz. Copyright 2006 © LOT.
Kullanılan ürün resimleri, broşürler, logolar v.b. materyaller ilgili firmalara aittir, bu sitede tanıtım amaçlı olarak kullanılmıştır.